Macron’dan İsrail’e ateşkes çağrısı: “Gazze’yi bombalamayı durdur”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ateşkes çağrısında bulunarak, “Bebekler, kadınlar, yaşlılar bombalanıyor ve öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve hiçbir meşruiyeti yok. Bu yüzden İsrail’i durmaya çağırıyoruz” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye özel röportaj verdi. İsrail’in Gazze’ye ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü saldırılara ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Macron, ilan edilecek bir ateşkesin İsrail’e fayda sağlayacağını dile getirdi. Fransa’nın Hamas’ın eylemlerini de “açıkça kınadığını” hatırlatan Macron, ateşkes çağrılarına ABD ve İngiltere dahil diğer ülkelerin de katılmasını isteyip istemediğine yönelik sorulan soruya ise “Umarım katılırlar” şeklinde yanıt verdi. Ateşkesin tüm sivillerin korunmasına imkan tanıyacağını vurgulayan Macron, “Fiilen, bugün siviller bombalanıyor. Bebekler, kadınlar, yaşlı insanlar bombalanıyor ve öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve hiçbir meşruiyeti yok. Bu yüzden İsrail’i durmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. İsrail’in saldırılarında uluslararası hukuku ihlal edip etmediği sorulan Macron, “Ben bir hakim değilim. Ben bir devlet başkanıyım” şeklinde yanıt verdi. Macron, İsrail’in kendisini korumanın en iyi yolunun “Gazze’yi bombalamak olduğu” fikrine katılmadığını ve bunun çatışmayı uzatacağını ifade etti.

“Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı emperyalizm ve sömürgeciliktir”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline de değinen Macron, “Rusya’nın savaşı kazanmasına izin verilirse Avrupa’da Gürcistan ve Kazakistan gibi diğer eski Sovyet devletlerini ve tüm kıtayı tehdit edebilecek yeni bir emperyal güç ortaya çıkacak. Çünkü Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı kesinlikle emperyalizm ve sömürgeciliktir” dedi. Ukrayna’yı desteklemenin Fransa’nın ve tüm ülkelerin “görevi” olduğunu söyleyen Macron, Ukrayna’nın kaybedilen toprakları geri alma mücadelesinde önümüzdeki ayların kritik olacağını söyledi. Macron Ukrayna’nın masaya oturma zamanının “henüz” gelmediğini, müzakere kararının da yalnızca Kiev’e ait olduğunu vurguladı. Macron, adil müzakerelerin yapılacağı, masada Rusya ile çözüm bulunacak bir zamanın geleceğini de sözlerine ekledi.

“Teknoloji devleri sözlerini tutmuyor”

Sanal ortamda artan aşırıcılığı ilişkin konuşan Macron, Facebook’un ana şirketi Meta ve Google gibi şirketlerin platformlarında nefret söylemini hafifletmek için verdikleri sözleri “tamamen yerine getirmediklerini” ifade etti. Söz konusu şirketlerde Fransızca içerikleri kontrol edecek yeterince personel olmadığını, bunun da “utanç verici” olduğunu dile getirdi. Macron, bu konuda şirketlerini zorlayacağını belirtti.

İklim değişikliğine değindi

İklim değişikliğinin dünya genelinde terörizme neden olduğunu vurgulayan Macron, Batı Afrika’da bulunan Çad Gölü’nde küresel ısınmanın sonucu su seviyesindeki düşüşü buna örnek olarak gösterdi. Macron, “İklim değişikliğinin bir sonucu olarak, balıkçılıkla geçinen birçok aile sıkıntı çekiyor. Birçok tür yok oldu ve bu, birçok insanı terörizme iten politikalara yol açtı” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

3 Yorum

 • e-commerce Reply

  22 Mart 2024 at 03:41

  Wow, fantastic weblog structure! How lengthy have you
  been running a blog for? you make running a blog glance
  easy. The entire look of your site is magnificent, let alone the content material!
  You can see similar here e-commerce

 • Kristin Reply

  25 Nisan 2024 at 04:45

  Good day

  Looking to improve your posture and live a healthier life? Our Medico Postura™ Body Posture Corrector is here to help!

  Experience instant posture improvement with Medico Postura™. This easy-to-use device can be worn anywhere, anytime – at home, work, or even while you sleep.

  Made from lightweight, breathable fabric, it ensures comfort all day long.

  Grab it today at a fantastic 60% OFF: https://medicopostura.com

  Plus, enjoy FREE shipping for today only!

  Don’t miss out on this amazing deal. Get yours now and start transforming your posture!

  The Best,

  Kristin

 • Nona Reply

  25 Mayıs 2024 at 08:43

  Morning,

  If you are one of the sufferers of the common problems nails have, then you are in luck! Our Toenail Clippers is here to help. It has a specially designed clip that can help those with troubles with winding nails, hard nails, two nails, nail cracks, deep nails, and thickened nails.

  We are confident that our Toenail Clippers will provide you with the results you are looking for.

  Get yours today with 60% OFF: https://podiatristusa.sale

  Cheers,

  Nona

Yorum Yap

Login

Hoş geldin! Hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifreni mi unuttun?

Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Lost Password

Register