Karacabey Tarihi Fotoğraf Galerisi Cumhuriyetimizin 100. yılında görücüye çıkıyor

Karacabey Belediyesi’nin uzun yıllardır sürdürdüğü Tarihi Fotoğraf Galerisi projesi,
Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen hayata geçiyor. Karacabey Belediyesi
tarafından vatandaşların arşivlerinin yanı sıra kurum ve kuruluşlardan talep edilen
fotoğraf ve belgeler, kurulan dev ekranda davetlilere hikâyeleriyle birlikte aktarıldı.
Fotoğrafların tamamı ise Tarihi Fotoğraf Galerisi adı altında Belediye Kültür
Merkezi ikinci katında ziyarete açık olacak.

Karacabey Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yılına ithafen hazırladığı uzun soluklu bir
projeyi hayata geçiriyor. Karacabeylilerin arşivlerinde yer alan tarihi fotoğrafları, yüksek çözünürlüklü
tarayıcılarla dijital ortamda arşivleyen belediye, fotoğrafların içerisindeki isim ve diğer bilgileri de fotoğrafla birlikte muhafaza ediyor.

Bu zamana dek binden fazla fotoğrafın taratılarak dijital ortama aktarıldığını belirten Belediye Başkanı Ali
Özkan, “Bu uzun soluklu bir işti. Belediye ekiplerimiz uzun zamandır bu tarih ve kültür envanteri niteliği taşıyan fotoğraf ve çeşitli belgeleri taratarak, bir yandan gelecek nesillere aktarılması noktasında garanti altına alırken bir yandan da yeni nesil yapay zekâ uygulamaları ile bu fotoğrafları keskinleştirip renklendiriyor” dedi.

Tarihi fotoğraflar hikayeleri ile aktarıldı

Önceki akşam Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ‘100 yıllık miras – Tarihi Fotoğraflar Sunumu’ geniş bir katılımcı kitlesiyle gerçekleşti. Kaymakam Hakan Kafkas ve Belediye Başkanı Ali Özkan’ın da yer aldığı etkinliğe vatandaşlar da ilgi gösterdi.
Gecede kurulan dev ekrana yansıtılan tarihi fotoğraflar, hikâyeleriyle katılımcılara aktarıldı. Büyük beğeni toplayan fotoğraflar arasında, Osmanlı döneminden günümüze ulaşmış çeşitli fotoğraf, gazete ve belgeler de gösterildi.

Fotoğraf Galerisi açılıyor

Projenin ikinci ayağı olan ‘Tarihi Fotoğraf Galerisi’ 3 Kasım 2023 Cuma günü Şükran Yemişçioğlu Kültür
Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Fotoğraf Galerisi ile ilgili yaptığı açıklamada Belediye Başkanı Ali Özkan, “Bu galeri geçici değil, bundan böyle sürekli olarak ziyaretçilerini ağırlayacak. İçerisinde Osmanlı padişahlarının Karacabey ile ilgili imzaların olduğu belgelere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflarından Medine müdafaasından sürgüne giden Osmanlı komutanlarının fotoğraf ve hatıralarına, Cumhuriyet Meydanındaki bayram kutlamalarından Yunan mezalimine kadar çok geniş bir arşivi halka açmış olacağız. Bu çalışma Karacabey’in yakın tarihini gözler önüne sererken, bu alanda araştırma yapanlar için de ciddi bir kaynak oluşturacak” dedi.

Sürekli güncellenebilecek arşiv

Başkan Özkan, bu sergi için yeni nesil teknolojiyi dahil ederek sürekli bilgi ve dokümanların güncellenebileceği
bir yazılım yaptırdıklarını belirterek, “Panolara basılı fotoğrafların yanında, interaktif bir sergimiz de olacak. Akıllı ekran üzerinde, gelen ziyaretçiler basılı olan fotoğrafların burada orijinal hallerini ve fotoğraf arkasındaki el yazılarına kadar detaylı inceleme imkânı bulacaklar. Bunun yanında, arama kısmında tarihe veya mekâna göre arama yaptırabilecek ve bu sayede görmek istediği fotoğrafları filtreleyebilecekler” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Karacabey Belediyesi Tarihi Fotoğraf Galerisi Cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi 2. katında 3 Kasım Cuma günü saat 15.00’te törenle açılacak.

326 Yorum

Yorum Yap

Login

Hoş geldin! Hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifreni mi unuttun?

Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Lost Password

Register