Google’dan Mimar Sedad Hakkı Eldem’in yaş gününe özel doodle: Sedad Hakkı Eldem kimdir?

Google, Türk mimarlığının en önemli isimlerinden biri olan Sedad Hakkı Eldem’in 115. yaş gününü doodle tasarımı ile hatırlattı. Doodle tasarımına tıklayan kullanıcılar, Sedad Hakkı Eldem ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşıyor. Peki, Sedad Hakkı Eldem kimdir?

Özel gün ve tarihleri doodle tasarımlarıyla hatırlatan Google,  Türk mimarlığının önemli isimlerinden olan Sedad Hakkı Eldem’in yaş gününü unutmadı. İşte Google’ın doodle tasarımı ile andığı Sedad Hakkı Eldem hakkında bilgiler…

MİMAR SEDAD HAKKI ELDEM KİMDİR?

Mimar Sedad Hakkı Eldem 20 Aralık 1908 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Marsilya, Zürih ve Münih’te başkonsolos olarak bulunan İsmâil Hakkı Bey, annesi Müzeci Osman Hamdi Bey’in kardeşi Galip Edhem Bey’in kızı Azize Galip Hanım’dır.20. yüzyılın önde gelen Türk mimarlarından birisi olan Sedad Eldem’in büyük dedesi son Osmanlı aristokrat ailesinin soyundan gelen Sadrazam İbrahim Edhem Paşa’dır.

Babası İsmail Hakkı Bey’in diplomat olması nedeniyle Sedad Hakkı Eldem’in çocukluğu Cenevre, Münih ve Zürih gibi Avrupa şehirlerinde geçti. İlköğretimi Fransızca liseyi ise Almanca okuyan Sedad Hakkı Eldem bu iki dile de oldukça hakimdir. 1924 yılında İstanbul’a döndü. 1928’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mimarlık bölümünü bitirdi. 1932’de İstanbul’da kendi bürosunu açtı, bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisinde ders vermeye başladı, 1978’de emekli oluncaya değin Akademi öğretim üyeliği görevini sürdürdü.

Osmanlı dönemi evleri ve 18.-19. yüzyıl saray ve köşkleri üzerinde yaptığı çalışmalar ve klasik Osmanlı mimarisi üzerine araştırmalara yaparak, mimari tasarımda geleneksel motiflerin yeniden kullanılmasına öncülük etti. Tarihi yapıların korunmasıyla ilgili olarak 1941-1945 arasında Eski Eserleri Muhafaza Encümeninde, daha sonradan 1962-1978 arasında Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunda görev aldı.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan ve ilk genel kurul toplantısını 1948’de Lozan’da yapan Uluslararası Mimarlar Birliği’nde (UIA) Türkiye’yi temsil etti. 1986’da Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü kazandı. 7 Eylül 1988’de İstanbul’da öldü ve cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

Kaynak: N-life

0 Yorum

Yorum Yap

Login

Hoş geldin! Hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifreni mi unuttun?

Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Lost Password

Register