Cani Netanyahu sevici Migros, Konser iptal etti

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Filistin konusunda sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle Avrupa’da vereceği bazı konserlerin iptal edildiğini duyurdu.

Fazıl Say, Instagram ve Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, İsviçre’nin Zürih, Bern, Cenevre ve Luzern kentlerinde, 23-26 Ekim tarihleri arasında vereceği konserlerin “İsrail-Filistin gerilimi konusunda sosyal medyada yansıttığı fikirleri” gerekçesiyle iptal edildiğini söyledi.

Say, “Ben Avrupa’da ifade özgürlüğüne güven duyulur, karanlık ve anlayışsızlık yaşanmaz diye bilirdim. Bu rahatsız edici olay babında güvenim oldukça sarsıldı” dedi.

Konser iptalleriyle ilgili hükümetten de tepki geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Sanatçımız Fazıl Say’ın İsrail’in Filistin’deki insanlık dışı saldırılarına karşı çıkan fikirlerinden dolayı Avrupa’daki konserlerinin iptal edilmesini kınıyoruz” dedi.

Fazıl Say, “İsviçre’de, MİGROS firmasının konser organizasyonu biriminin yapacağı, planlanmış 4 konserimizde ben programdan çıkarıldım. Migros firması yetkilileri sebep olarak, İsrail Filistin gerilimi konusunda sosyal medyamda yansıttığım fikirlerimi gösterdiler” açıklamasını yaptı.

İsviçre merkezli zincir süpermarket devi Migros’tan konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Öte yandan Migros’un kültürel etkinliklerinden sorumlu Migros Culture Percentage adlı bölümün internet sitesinde, Fazıl Say konseri halen programda yer alıyor.

Migros’a ait sitede Fazıl Say, “Dünyanın seçkin orkestralarıyla birlikte çalan, Türkiye’nin klasik müzik yıldızı” olarak tanıtılıyor. Piyanistliğinin yanı sıra besteci olarak da başarısından söz edilen Fazıl Say’ın “siyasete ilgisi” de vurgulanıyor.

‘3 tweet ve bir video yayımladım’

Fazıl Say, konser iptallerine sosyal medyada yayımladığı mesajların neden olduğunu söyleyerek şunları dile getirdi:

“Ortadoğu krizi sürecinde; toplam 3 tweet ve bir de konuşma yaptığım video yayınladım. Ben barıştan yanayım. Tüm açıklamalarım da barış içindi.

“İsrail’e 24 yıldır giden biriyim. Hepimiz gibi terör olaylarından üzüntü duydum. Bu dertli konuya, iki tarafı da anlamaya çalışan bir yaklaşımım olmuştur. Netanyahu’nun hiçbir geleceği olmayan savaş siyasetini, çok yanlış ve canice bulduğumu da yazdım. Ve son olarak; Erdoğan’ın bu konudaki yaklaşımını, her iki tarafa karşı da ‘sağduyulu ve barışçıl’ buldum, destekledim.

“Tüm bunlardan rahatsızlık duyulmasını, hatta konser iptaline dönüşmesini tuhaf karşılamakla beraber, benim açımdan yapacak bir şey yok. Dinlenmediğimiz, sesimizin duyulmak istenmediği bir ortamdayız.”

Hükümetten kınama

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, sanatçı Fazıl Say’ın Avrupa’daki konserlerinin iptal edilmesine tepki gösterdi.

Çelik, “Karanlık bir zihniyet, medeniyetin tüm değerlerini yok etmek istercesine, İsrail’in insanlık dışı saldırganlığına karşı çıkan ve barışı savunan üniversite öğrencilerini, aydınları, yazarları, sporcuları ve sanatçıları hedef alıyor. Bu çerçevede sanatçımız Fazıl Say’ın İsrail’in Filistin’deki insanlık dışı saldırılarına karşı çıkan fikirlerinden dolayı Avrupa’daki konserlerinin iptal edilmesini kınıyoruz” dedi.

1.706 Yorum